Múlt hétre is gyenge értékesítési számokat közölt hétfőn az ÁKK: mélypontja körül maradt az inflációkövető PMÁP értékesítése, visszaesett a BMÁP iránti kereslet, a fix kamatozású FIXMÁP pedig valamelyest növelni tudta az értékesítési számait. Múlt héten elindult az új, évi 6,73%-os átlagkamattal operáló MÁP Plusz, amelynek köszönhetően a hajdani szuperállampapír újra felkerült a térképre, de nagy csodát nem alkotott.
Sávos, évi 6,73%-os átlagkamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de a számok azt mutatják: egyedül azoknak lehet érdemes ebben gondolkodniuk, akik 4-5 évre terveznek vele. Ha viszont a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 5 év átlagában, akkor 5 éves időtávra is inkább a bónusz állampapírt érdemes választani, rövid távon pedig még mindig a PMÁP a nyerő. De mi értelme így az új, felturbózott MÁP Plusznak? Egy okot azért találtunk.
Júniustól elérhető lesz a megújult Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz). Az 5 éves születésnapjára magasabb kamatot és új kibocsátási módot kap az évekig legnépszerűbb lakossági állampapír. A MÁP Plusz így újra kiváló választás lehet azok számára, akik rugalmasan hozzáférhető, mégis versenyképes kamatozású megtakarítást keresnek. Az új MÁP Plusz bevezetésével egy időben kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP). Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket a megújuló termékkel kapcsolatban, és meg is válaszoltuk azokat.
Megjelentek az új Magyar Állampapír Plusz feltételei, de közben más lakossági állampapíroknál is történtek változások: egyrészt kivezetik az egyéves állampapírt, másrészt levágják a kétéves Kincstári Takarékjegy kamatát.
Évi 6,73%-os kamattal új Magyar Állampapír Pluszt dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új MÁP Pluszt jövő héttől lehet megvásárolni, de már csak havonta lesz új sorozat és értékesítési korlátot is bevezetnek. A MÁP Plusz megújításával kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP). Mutatjuk a részleteket.
Hiába az újragondolt Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír, nem sikerült megtörni a 2022-es évet végig kísérő állománycsökkenést, így december végén 8620 milliárdos egyenleggel zártak a forintos lakossági állampapírok, ami évekkel visszavetette az állománybővülést. Az év legnagyobb vesztese egyértelműen a MÁP+ volt, 2022 slágere pedig az inflációkövető állampapír, és az idei év is úgy tűnik, hogy ez utóbbi papírnak kedvez majd.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének pénteki adása. A mai műsor első részében a visszatartott magyar EU-s pénzekről lesz szó, valamint arról, hogy milyen összefüggés lehet a jogállamisági vita, és a magyar kormány közös EU-s hitelfelvétellel kapcsolatos álláspontja között. Egyebek mellett erről kérdeztük Weinhardt Attilát, a Portfolio Makro rovatának elemzőjét. Az adás második részében a hazai lakossági állampapírpiaccal foglalkozunk, ahol nyártól októberig folyamatosan csökkent a befektetett állomány értéke, és még a legnépszerűbb papírtípusban is változás állt be. A témával kapcsolatban Árgyelán Ágnes, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzője volt a Checklist vendége.
Augusztusban is százmilliárdok párologtak el a MÁP+-ból, soha ekkora mértékben nem csökkent még a hajdani szuperállampapír állománya, mint múlt hónapban. Ha a szeptember is ilyen lesz, akkor meglesz a fordulat: átveszik az uralmat az inflációkövető állampapírok. A MÁP+ lejtmenetét a teljes lakossági piac megszenvedte, kérdés, vissza tudják-e fordítani ezt a trendet a magasabb a kamatok és az új állampapír.
Már meghallgatható a Checklist, a Portfolio munkanapokon megjelenő podcastjének keddi adása. A mai első témánk az Ukrajnában dúló háború, melyben a legfrissebb fejlemények szerint Európa legnagyobb atomerőműve is veszélybe került, az Egyesült Államok pedig 1 milliárd dolláros segélycsomagról döntött a Ukrajna számára. A háború fejleményeivel kapcsolatban Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője volt a Checklist vendége. Ezután arról lesz szó, hogy egyre nehezebb olyan befektetést, értékpapírt találni, amivel legalább a pénzünk vásárlóértékét megőrizhetjük, de van egy állampapírtípus, mely nem kifejezetten a lakosságnak szól, de magánszemélyek is vásárolhatnak belőle, és az elérhető hozam 10% feletti. A témával kapcsolatban Palkó Istvánt, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjét kérdeztük.
A teljes összeget nem, de egy részét magyarázza a Magyar Állampapír Pluszból kifolyó milliárdoknak a lombardhitelek láthatóan leépülő állománya. A MÁP+ indulásakor még ezen nyerészkedő, elsősorban privátbanki ügyfelek egy része a mostani magasabb kamatok mellett inkább a lombardhitelek visszatörlesztése mellett döntött, ehhez viszont a fedezetül szolgáló MÁP+-állományok egy részét használták fel. Még kérdés, meddig folytatódik a hajdani szuperállampapír leépülése, de a nyáron még hátravan több száz milliárd forintnyi papír és hitel kamatfordulója is. Mindeközben az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír állománya jelentős mértékűre duzzadt. Azt már most is látni, hogy az ÁKK idénre tervezett lakossági állampapír-értékesítése nem fog megvalósulni, az új terveket szeptember magasságában mutathatják be. Úgy tudjuk, december környékén pedig egy új, fix kamatozású lakossági állampapír konstrukciót is piacra dobnak.
Egyértelműen az emelkedő infláció alakítja a lakossági állampapírok közötti erőviszonyokat idén, a MÁP+ a friss adatok szerint tovább növelte veszteségeit áprilisra, miközben az inflációkövető prémium állampapír kirobbanó formában van. A PMÁP szárnyalásának, illetve az egyéves állampapír növekvő keresletének köszönhető, hogy a lakossági állampapírok piaca múlt hónapban némi növekedést is fel tudott mutatni.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének csütörtöki adása. Az adás első részében Árgyelán Ágnest, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjét kérdeztük arról, hogy miért változtat a Magyar Államkincstár a korábbi szuperállampapír, a MÁP+ visszavásárlási árfolyamán, és mindez hogyan hat azokra, akik eladnák korábban vásárolt államkötvényeiket. A podcast második részében a tegnapi Fed kamatdöntő ülésével foglalkoztunk, mivel 22 éve nem volt akkora emelés a dollár irányadó kamatában, mint most. A témával kapcsolatban Zsoldos Ákos, a Portfolio Makrogazdasági rovatának elemzője volt a vendégünk.
Délután 5-kor meghallgatható lesz a Checklist, a Portfolio munkanapokon jelentkező podcastjének csütörtöki adása. A műsor első részében arról lesz szó, hogy szigorít a Magyar Államkincstár, és változik a Magyar Állampapír Plusz visszavásárlási árfolyama. Ez után pedig a FED tegnapi kamatdöntő ülésén történt 22 éve nem látott mértékű kamatemeléssel és annak hatásaival foglalkozunk.
Változik a Magyar Államkincstárnál is a MÁP+ kamatfizetési időszakon kívüli visszavásárlási árfolyama, holnaptól már a kincstárnál is 99,5%-on váltható vissza idő előtt a papír, ami 25 bázispontos csökkenést jelent. Ahogyan arról múlt héten írtunk, a legtöbb forgalmazónál legújabban már 99,25-99,5%-on váltották vissza a papírt, úgy tűnik tehát, hogy a kincstár is beáll ebbe a sorba.
Keményebb hangnemet ütött meg az elmúlt napokban az Államadósság-kezelő Központ a lakossági állampapírokat forgalmazó bankokkal szemben, a Portfolio információi szerint az ÁKK-nak nem tetszik, hogy kevesebb MÁP+-t értékesítenek. Több eszköze is van az adósságkezelőnek az értékesítés „ösztönzésére”, más kérdés, hogy ezekkel egyik fél sem járna jól, nem beszélve a befektetőkről. Forrásaink szerint ideje lenne kissé felfrissíteni a lakossági állampapír-kínálatot, és nem lenne ördögtől való ötlet az sem, ha az eurós prémium állampapír ismét megjelenhetne az összes forgalmazó kínálatában. Utánajártunk annak is, hogy jelenleg milyen árfolyamon veszik vissza a forgalmazók az egyes lakossági állampapírokat, és a számok azt mutatják, hogy a MÁP+ visszavásárlási feltételei az utóbbi hónapokban kissé romlottak.
Hamarosan jön a Checklist, lapunk napi podcastjének keddi adása. A műsor első részében azzal a ma közzétett KSH-adattal foglalkozunk, ami az elemzőket is meglepve 32%-os februári béremelkedést közölt, egy fontos tényező viszont kimaradt a statisztikából. Ezután pedig az állampapírpiacon lévő átrendeződéseket, a Premium Magyar Állampapír szárnyalását és a Magyar Állampapír Plusz visszaszorulását vizsgáljuk meg lapunk szakértőjével.
Friss adatok érkeztek a magyarok fizetéséről.
Igaz, nem okozott meglepetést.
Járhatatlan utak, balesetek, vonatkimaradás, BKK-problémák.
Nagy összegben kell finanszírozniuk a befektetőknek a kormányokat.
Izgalmakban most sincs hiány.
Több, az iparág számára kedvező jelölt is esélyes a posztra.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?